У березні в рамках «Global Money Week- 2018» у школі проведені заходи щодо відзначення Всесвітнього тижня грошей ( 20-річниця гривні)
Це:
- фінансова вікторина «Країни-столиці-гроші» (7-8 кл.);
- перегляд фільму «Історія української гривні» (5-10 кл.);
- конкурс тематичного малюнку «Гривня - національний символ України» (1-4 кл.);
- розмальовування скарбничок (1-2 кл.);
- відвідування фінансово-кредитних установ - Приватбанк, Райффайзен банк Аваль(8-10 кл.).
Гривня - національна валюта України. Однак мало хто знає, як вона з'явилася, звідки виникло її назва і що взагалі вона собою представляє?
Звідки походить слово «гривня»? Назва такої грошової одиниці, як гривня, співзвучно санскритського слова, що означає «потилицю». В історії можна знайти досить багато згадок про те, що наші предки носили на шиї золоті гривень - круглі пластинки, скріплені між собою дротом. Нерідко ці прикраси використовувалися і в якості плати за будь-які товари або послуги. Сама назва «гривня» походить від цих самих гривень, використовуваних ще в Київській Русі. З часів заснування Давньоруської держави гривня мала три значення: міра ваги, відзнаку і монета. Валюта України під аналогічною назвою з'явилася вже за часів існування Української Народної Республіки (початок двадцятого століття).
Гривня - це грошова, лічильна і вагова одиниця Київської Русі. У Європі її називали «марка». Як уже згадувалося вище, з часом прикраса набуло іншого значення, і стало відповідати кількості цінного металу. Оскільки злиток срібла складався з якогось кількості монет, то і виник рахунок складових його грошових знаків. Гривня, в підсумку, стала основним і єдиним платіжним поняттям на Русі. Спочатку вага тієї грошової одиниці, яку згодом стануть називати «валюта України», був однаковий. Після того як припинилося карбування давньоруських златників і срібників, у зв'язку з надходженням зарубіжних монет, основна форма фінансового обігу в Київській Русі стала називатися «монетної гривнею».
Вже з одинадцятого століття в обігу були шестикутні гривні, які важили приблизно 150 г і служили одиницею платежу до татаро-монгольського ярма.
У тринадцятому столітті новгородські злитки срібла стали іменуватися рублями, і це слово поступово витіснило гривню. Вважається, що це пов'язано з тим, що остання рубілась на кілька рівних частин, що і дало, до речі, назву новому грошовому знаку.
Вже з п'ятнадцятого століття гривню перестали використовувати як платіжний засіб, так як значно збільшилися масштаби карбування рублів, які з тих пір закріпилися і стали основною одиницею в грошово-лічильної системі. «Відродження» гривні в двадцятому столітті
У грошовий обіг гривня, як основна валюта України, була введена в 1996 році, 2 вересня. До цього, з 1990 року, вона була додана на території Української РСР до радянських рублів і використовувалася в якості одноразових відрізних купонів, які друкувалися на аркушах А4.
Вже з січня 1992 уряд ввів так звані купони - тимчасові банкноти України, які були номіновані в рублях. Називалися вони карбованцями. Гривня як офіційна валюта України була введена спеціальним указом президента України Леоніда Кучми 25 серпня 1996.
Для обміну карбованців на гривні знадобився курс валют. Україна, однак, була не готова друкувати величезну кількість банкнот, тому перша партія побачила світ у Канаді. Уже з вересня 1996 року розпочався процес обміну карбованців-купонів на гривні.
Співвідношення було приблизно наступне: 100000 карбованців прирівнювалися до однієї гривні.
Процедура обміну закінчилася в березні 1998 році ( 20-річниця гривні).
|