За тиждень після коляди, напередодні Нового Року (за старим стилем), - Щедрий Вечір. Це - залишок стародавнього, імовірно, дохристиянського звичаю. За християнським календарем - це день преподобної Меланії. В народній традиції обидва свята об'єднались, і тепер маємо Щедрий Вечір, або свято Меланки.
Наслідуючи українську новорічну обрядовість, вечір з 13 на 14 січня називають Щедрим. До нього готують щедрий святковий новорічний стіл - вдруге протягом зимових свят вариться кутя, але вже скоромна, а на столі мають переважати м’ясні страви. До багатого столу готують також млинці, пироги з сиром, м’ясом, вареники зі сметаною.
Головні святочні дійства Щедрого вечора – щедрування, парубочі та дівочі «Маланки», «Коза». Як тільки починає смеркати, групи щедрувальників (переважно молодь) здійснюють величальні новорічні обходи і поздоровлення, в яких піснями славлять господарів, бажають їм здоров’я й достатку на весь рік, за що й отримують щедру нагороду.
Життєрадісні щедрівки користуються загальною любов’ю та шаною в Україні. Хто не знає приспіву: «Щедрий вечір, добрий вечір! Добрим людям на здоров'я!".
Сьогодні долучилися до пісенної творчості традиційного народного українського новоріччя і здобувачы освыти лыцею "Успых". Вони також жваво взяли участь в літературній вікторині-грі "Староноворіччя", згадали пригоди щедрувальників в уривках літературних творів відомих митців слова.
Господині бібліотекарки частували учасників заходу випічкою. Всі присутні отримали в подарунок календар на новий 2022 рік з побажаннями добра, миру та благополуччя.
|